İletişim için

Diabulumia nedir?

Tip 1 diyabetli olan hastaların ağırlık kaybetmek amacıyla insülin dozlarını eksik yapmalarından kaynaklanan bir yeme bozukluğudur. Tanımından da anlaşıldığı üzere Diabulumia iki hastalığın bir arada görülmesi durumudur. Bu hastalık henüz litaretüre girmese de, özellikle tip 1 diyabetli kadınlarda kliniklerde görülme sıklığı oldukça yüksektir. Amerika ‘da yapılan bir çalışmada tip 1 diyabetli hastaların %33 ‘ünde diabulumia görüldüğü tespit edilmiştir.

Hastalığın toplumumuzda görülme sıklığına dair sayısal veriler bulunmamaktadır.  Yeme bozukluklarının hepsi kısa ve uzun dönemde insan sağlığı için birçok tehdit oluşturup hatta ölüme neden olabilmektedir. Diabulumia da hastaların diyabet hastalıklarının seyrinde oldukça kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Bu durumda olan hastalar istediklerini yemeye devam etmelerine rağmen hızla kilo vermeye devam ederler. Yemek fazla yiyerek insülinin yetersiz yapılması kişinin kan şekerinin yüksek seyretmesine neden olur.

Sürekli yüksek seyreden kan şekeri kişilerde kısa dönemde diyabetik ketoasidoz koması, halsizlik, yorgunluk, sık idrara çıkma, bulanık görme, yara yerlerinde geç iyileşme, mide bulantısı; uzun dönemde kalp damar hastalıkları, kemik hastalıkları, göz ve böbrek hastalıklarına neden olabilir. Bu hastalar yeme bozuklukları ile çalışan uzman endokrinolog, psikiyatrist, psikolog ve diyetisyenden oluşan bir ekip ile tedavi edilmelidir.