İletişim için

Daha fazla kası olan erkeklerin daha fazla proteine ihtiyacı mı olur?

Araştırmacılar tüm vücut direnç egzersiz programının ardından 40 gram whey proteini tüketenlerin kas yanıtının 20 gram tüketenlere göre daha fazla olduğunu göstermiştir.
 
Ancak çalışma sonucuna göre kas kütlesi bireylerin yağsız kas miktarından etkilenmemektedir. Buna ek olarak egzersiz sonrası kasın protein gereksinmesinin çalışmanın tipine göre değişebileceğini göstermektedir.
 
Halterciler için geliştirilen kılavuzda kas gelişiminin maksimum olabilmesi için gerekli olan antrenman sonrası proteinin 25 gramdan fazla olmadığı bildirilmektedir. Benzer şekilde genç yetişkinlerde direnç egzersizinden sonra maksimum kas gelişimi için 20-25 gram yüksek kaliteli protein yeterli olmaktadır.
 
Yapılan başka bir çalışmada bilateral bacak egzersizinden sonra tüketilen 40 gram yumurta proteininin etkilerinin 20 gram yumurta proteini ile benzer olduğu gösterilmiştir.
 
Çalışma detayları
Yirmili yaşlarının başlarında olan 30 sağlıklı direnç antrenmanı yapan elit sporcuyu çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar yağsız kas kütlesine göre ikiye ayrılmıştır. Birinci grupta yağsız kas kütlesi 65 kg ve altı, ikinci grupta yağsız kas kütlesi 70 kg ve üzeri olanlar yer almıştır.
 
Her iki grup randomize çift kör ve çaprazlama değerlendirilmiştir. Antrenmandan hemen sonra 500 ml içecek ile 20gram veya 40 gram whey proteini verilmiştir.
 
Antrenman öncekilerin aksine sadece bacak egzersizi üzerine değil, tüm vücut egzersizi yapılacak şekilde planlanmıştır.
 
Araştırmacılar bu durumu iki farklı şekilde açıklamaktadır. Birincisi, tüm vücut çalışmış olmanın protein gereksinmesini arttırmış olabileceği ifade edilmektedir. Direnç egzersizinden sonra kan akımının artması kasa protein akımını hızlandırmaktadır. Aynı zamanda direnç egzersizi kasa protein akımı ile  kasın protein kullanımını da arttırmaktadır.
 
Araştırmacıların konuyla ilgili diğer yorumu genetik farklılıklardır. Kas fonksiyonlarındaki oluşan %30-%80 farklılık bu şekilde açıklanmaktadır.
 
Kaynak
http://www.nutraingredients.com/Research/Males-with-more-muscle-don-t-need-more-protein-study-finds