İletişim için

Çocukların beden imgelerinin olumlu olmasını sağlayın

Beden imgesi vücudunuzla ilgili kendinizi nasıl hissettiğinizle ilgilidir. Çocuklar vücut ağırlığınız ne olursa olsun vücutları ile ilgili olumlu veya olumsuz düşünce geliştirebilmektedir. Vücutları ile ilgili bu düşünceler okul öncesi dönemde oluşmaya başladığı için, anne ve babalar çocukların olumlu beden imgesi oluşturabilmesi için olumlu rol model oynamalıdır.

Neden?

Olumlu beden algısı olan çocuklar kendilerini daha güvende hissettikleri için başarılı olma yetenekleri daha yüksektir. Diğer taraftan olumsuz beden imgesi olan çocuklar sıkılgan, endişeli ve izole yaşamaya daha yatkındır.

Çocuğunuzda olumlu beden imgesi oluşturabilmek için beş yöntem

1 - Kendi beden imgeniz ile ilgili verdiğiniz sinyallere dikkat edin.

Anne ve babaların kendi vücutları ile ilgili olumsuz mesajları çocuğun da aynı olumsuz mesajları almasına neden olacaktır.

Bunun için evde sürekli diyet ile ilgili konuşulmamalı ve beslenme ile ilgili cezalandırma yöntemi yetişkinler için de kullanılmamalıdır.

2 - Sağlığın iyi olmasına odaklanın… Vücut ağırlığına değil!!!

Çocukların günlük aldığı kaloriyi saymak veya enerjiyi kısıtlama konusunda çaba göstermelerine gerek yok. Önemli olan onlara sağlıklı ara öğünleri, sağlıklı beslenmeyi öğretip; bunları alışkanlık haline getirmesini sağlamaktır.

Fiziksel aktiviteyi de alışkanlık haline getirebilmelerinin en iyi yolu aile veya arkadaşlarla eğlenceli yapılan fiziksel aktivitedir.

3 - Uygun fiziksel aktiviteyi bulması için çocuğunuza yardımcı olun.

Olumlu beden algısının sağlanmasının en iyi yollarından biri uygun fiziksel aktivite yöntemini bulmasına yardımcı olmaktır.Bazı çocuklar bireysel aktivitelerden hoşlanırken, bazıları yoga gibi, karate gibi, hip-hop dansı gibi ilgi alanı oluşturabilmektedir.

4 - Kilo ile ilgili alay edenlere dikkat edin.

Yaş grubu itibarı ile okul çağı çocuklar fiziksel özelliklerinden dolayı alay konusu olmaya çok yatkındır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda psikolojik danışmanı veya öğretmeni ile iletişime geçin.

5 - “Mükemmel vücut” efsanesi yoktur.

Çocukların televizyonda, magazinlerde, reklamlarda ve online ortamda gördüğü fotoğrafları veya modelleri ideal olarak algılayabilmektedir.

Kaynak:

http://www.eatright.org/Public/content.aspx?id=6753