İletişim için

Canımız sıkıldığında bu besinleri daha çok tüketiyoruz

İngiliz Psikoloji Birliği’nin yıllık toplantısında sunulan iki farklı araştırmaya göre insanlar sıkıldığında yağlı ve şekerli besinleri daha çok tercih ediyor.

İlk araştırmada 52 katılımcıya sıkıcı bir görev verilmeden önce ve sonrasında hangi besinleri tercih ettiklerine yönelik bir anket uyguladıklarında bu görev sonrasında bireylerin daha çok kraker, tatlı ve fast-food tercih ettikleri görülmüştür.

İkinci araştırmada ise 45 kişiye sağlıklı ve sağlıksız atıştırmalıkların bulunduğu bir ortamda sıkıcı ya da eğlenceli videolar izlettirilmiş. Bu uygulamanın öncesi ve sonrasında da atıştırmalıklar tartılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde sıkıcı videoları izleyenlerin daha fazla sağlıksız atıştırmalıkları tercih ettiği belirlenmiştir.

Bu durumu araştırmacılar şöyle açıklamaktadır; ‘Sıkılma durumu beyindeki dopamin düzeyinin düşmesiyle ilişkilidir ve bu durumda insanlar bu sıkıntıyı başka şekilde gideremiyorlarsa yağlı ve şekerli besinler yiyerek dopamini arttırmaya çalışmaktadır.’

Bu nedenle kilonuzu kontrol etmek istiyorsanız sıkıntılarınızı yiyerek değil de başka aktiviteler bularak yok etmeye ne dersiniz?

Kaynak:
Mann S, Ibbitson F, Edwards B. Bored People Don’t Eat Nuts. Unıversıty Of Central Lancashıre, Press Office | 27 April 2016.
http://www.uclan.ac.uk/news/bored-research.php <erişim 25.05.2016>