İletişim için

Beslenme ile ilgili doğru bilinen 5 yanlış

Geri
İleri
1- Yemeklerden önce tüketilen sirkeli, limonlu su zayıflamanıza yardımcı olur.

Yanlış:
Sirkeli ya da limonlu su zayıflamanıza yardımcı olmaz. Üstelik mide hassasiyeti olan kişilerde uzun süre yapılan bu uygulama sıkıntıya neden olabilir.
2- Akşam 18:00 ‘den sonra yenen yemek aşırı kilo almanıza neden olur.

Yanlış:

Akşam yemek saatlerinde gündüz saatlerine göre daha hafif yiyecekler tüketmemizde gece rahat bir uyku uyuyabilmemiz için gereklidir. Ayrıca akşam saatlerinde hareketlerimiz azaldığından bu saatlerde yenen yiyecekleri yakmak zor olacağından hafif yiyecekler tercih etmekte fayda var. Ancak burada kilo almamıza neden olanın gün içinde aldığımız enerji olduğunu unutmamada fayda var.
3- Et ile yoğurt, ıspanak ile yoğurt bir arada tüketilmez.

Yanlış:

Bu inanışın nedeni kalsiyum ve demirin birbirlerinin emilimini etkilemesidir. Ancak burada bilinmesi gereken normal porsiyonlarda yenen bu yiyecekler birbirlerinin emilimini sanıldığı kadar çok etkilemez. Ancak demir veya kalsiyum tableti kullanan kişilerin bu noktaya dikkat göstermesinde fayda vardır.
4- Ekmeğin kızartılarak tüketilmesi daha az kalori almamızı sağlar.

Yanlış:

Ekmeklere uygulanan kızartma işlemi enerjisinde önemli  azalmasına neden olmaz.
5- Kolesterol hastaları kırmızı et tüketmemeli.

Yanlış:

Kırmızı eti sadece kolesterol kaynağı gibi düşünmek hatalıdır özellikle içerisindeki demir ve B12 den dolayı kolesterol hastalarının da tüketmesi gerekmektedir. Burada önemli olan sıklık ve miktardır, kolesterol hastalarının kırmızı eti haftada 2 kez 90 gram olacak şekilde tüketmeleri uygundur.