İletişim için

Ara öğünde fıstık ve fıstık ezmesi tüketerek obezite ile mücadele edebilirsiniz

Obezite; yapılan müdahaleler ile önlenebilir bir hastalıktır. Yapılabilecek müdahalelerin içerisinde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi önemli bir yer tutmaktadır. Beslenme ile ilgili yapılan çalışmalarda farklı diyet uygulamalarının hastaların ağırlıkları üzerine olan etkisi sıkça araştırılmaktadır. Diyet müdahalelerinden en çok tartışılan konulardan bir tanesi de ara öğün yapılıp yapılmaması ve ara öğünde tercih edilen gıdaların türü hakkında olmaktadır.

Adölesan dönemindeki çocuklar sık ara öğün yapmakta ve genelde yüksek enerjili besinleri tercih etmekte ve bu şekilde sağlıksız ağırlık artışları olmaktadır. Özellikle ana öğünü atlayan çocuklarda öğleden sonra saat dört civarında abur cubur tüketimi oldukça fazla olmaktadır. Houston üniversitesinde obezite riski olan 257 ortaokul öğrencisinde yapılan bir çalışmada, çocuklara beslenme ve spor önerilerinin bulunduğu bir program uygulanmıştır.

Beslenme müdahalesi olarak 12 hafta boyunca ara öğün olarak fıstık/fıstık ezmesi kullanılmıştır. Fıstık ve fıstık ezmesinin ara öğün olarak kullanılmasının nedeni yağ içeriğinden dolayı doygunluk hissi sağlamasıdır. 12 hafta sonunda sadece spor yapan grupta ortalama 3 kg ağırlık kaybı sağlanırken, sporla beraber ara öğün alışkanlığını değiştiren grupta 7 kg ağırlık kaybı olduğu gözlemlenmiştir.

Bu çalışmadan yola çıkarak; ara öğünlerde çocukların okulda veya evde yemeleri için kolay taşınabilir doygunluk sağlayıcı ara öğün alternatifleri geliştirebilirsek, onları sağlıksız ağırlık kazanımından koruyabiliriz.

Kaynak:
www.sciencedaily.com