İletişim için

Akdeniz Diyeti sağlıklı yaşam için anahtar

Akdeniz ülkelerinin birçoğundaki geleneksel beslenme alışkanlıklarını yansıtan “Akdeniz Diyeti”, meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve kurubaklagilleri içine almaktadır. Bu ülkelerdeki insanlar; çok az kırmızı et tüketirken, balık sofranın vazgeçilmezlerindendir. Ayrıca, günde ortalama 9 porsiyon kadar antioksidan maddelerden zengin olan meyve ve sebzelerden tüketirler. Bu tarz beslenme alışkanlıkları, kanda  kötü kolesterol olarak adlandırdığımız LDL-kolesterol seviyesinin azalmasına ve beraberinde damar sağlığını getirmektedir.  Tam tahıllar ve tam tahıl undan yapılan ekmek Akdeniz beslenme modelinin önemli bir parçasını oluşturur. Dünyanın birçok ülkesinde yaygın olan tereyağı sürülmüş ekmek tüketimi, bu beslene modelinde yoktur. Beslenme modeli içerisinde yer alan besin gruplarındaki bileşenler kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

Yunanistan’da 22.295 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada; yaklaşık 11 yıl takip edilen bireylerde Akdeniz Diyeti tarzında beslenenlerde diyabet görülme riskinin yaklaşık %20 oranında azaldığı belirlenmiştir.

Başka bir çalışmada ise; 3 ay süresince Akdeniz Diyeti ile takip edilen 212 katılımcının toplam kolesterol, trigliserit ve insülin düzeyleri azalırken, bu diyet tarzının kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini %15 azalttığı bildirilmiştir.

Kaynak: Diabetologia DOI 10.1007/s00125-013-3013-y / Am J Clin Nutr 2005;82:964 –71