İletişim için

Adım adım hedef kilonuza nasıl ulaşırsınız?

Geri
İleri
Yazılı ve görsel birçok kitlesel ulaşım aracında kilo verdiren sihirli formüller yer almaktadır. Ancak bunların birçoğu doğru ve güvenilir olmaktan oldukça uzaktır. Bu yüzden sağlıklı ve kalıcı ağırlık kaybı sağlamak için doğru adımları izlemek kişinin kendisine düşmektedir.

1- Zayıflamaya başlamadan önce doktorunuza giderek gerekli olan kan tahlillerinizi ve muayenenizi yaptırın.

Kilo vermenize engel olan sağlık sorunu olup olmadığını ve hangi zayıflama yöntemini uygulayacağınızı belirlemeniz için bu adım oldukça önemlidir.
2- Hedef kilonuzu belirleyin.

Ancak bunu kendi başınıza internet, dergi ve kitaplarda yer alan formüllere boy, yaş ve kilonuzu koyarak değil, diyetisyeniniz ile beraber karar verin. Çünkü ulaştığınız standart formüller geneli yansıtmaktadır. Sizin için ideal kiloyu verdiğinden emin olamazsınız.
3- Hedefiniz hızla değil yavaş yavaş sağlıklı ve kalıcı ağırlık kaybı sağlamak olsun.

İdeal olan haftalık 0.5-1 kg ağırlık kaybıdır.
4- Diyetisyeninize giderken kendisinin sizin beslenme alışkanlıklarınızı anlayabilmesi için üç gün (bir tanesi hafta sonu, iki tanesi hafta içi olmak üzere) yediklerinizi not ederek gidin.
5- Doktorunuza ve diyetisyeninize soracağınız soruları not alarak gidin.

Görüşme esnasında ufak notlar almaya çalışın. Diyetisyen kontrollerinize giderken yanınızda, size destek olacak aile bireyi veya bir arkadaşınız olsun.
6- Beslenme programınızı uygularken kendi kendinizi ve diyetisyeninizin sizi kontrolü için yediklerinizi not almaya çalışın.
7- Bilgisayar veya telefonunuza sizi motive edecek ufak uyarı ve hatırlatmalar koymaya çalışın.
8- Beslenmedeki davranış değişikliğinizi oluşturmaya çalıştığınız bu dönemde fiziksel aktivitenizde de değişikliklere gitmeye çalışın.

Bu sayede ağırlık kaybederken kendinizi daha sağlıklı hissetmeniz mümkün olacaktır.

Kaynak:
http://www.niddk.nih.gov