İletişim için

5 gün yağlı beslenmek metabolizmanızı değiştiriyor

Birkaç günlüğüne beslenme düzeninizi değiştirmenin, yağlı yiyecekler yemenin bir zararı olmayacağını düşünebilir, sonrasında toparlarım nasılsa diyebilirsiniz ancak yeni yapılan bir çalışmanın sonucuna göre 5 günlüğüne bile olsa yağlı beslenmenin kasların besin öğelerini kullanma biçimini değiştirdiği gösterilmiştir.

Yapılan bu çalışmada sağlıklı üniversite çağındaki öğrencilere 5 gün boyunca yüksek yağlı bir diyet (bisküvi, sosis, makarna, peynir ve bol tereyağlı yiyecekler) verilmiş ancak diyetin yağ oranı arttırılırken günlük kalori alımları değiştirilmemiştir. Çalışma sonunda kas örnekleri alınıp incelendiğinde kasların glukozu metabolizma etme şeklinin değiştiği görülmüştür.

Bir şeyler yediğimizde bu besinler sindirilerek kana karışır ve kan şekeri yükselir. Kaslar da kandan bu şekeri alarak ihtiyaç durumuna göre harcar veya depolar. Kaslar da vücudun % 30’unu oluşturması nedeniyle vücudumuzda glukoz metabolizması için önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle de kas glukoz metabolizmasındaki en ufak bir değişiklik insüline olan yanıtı değiştirir ve sağlığımız üzerine etkiler doğurur.

Tatiller, kısa süreli seyahatler, özel günleri düşünürsek eğer aslında beslenme düzenimizi ne kadar da sık biçimde değiştirdiğimizi görebilir ve vücudumuzda yarattığımız değişikliklerin farkına varabiliriz.

Kaynak:
Anderson AS, et al. Early Skeletal Muscle Adaptations to Short-Term High-Fat Diet Humans Before Changes in Insulin Sensitivity